Sprawozdanie finansowe za 2017r.  w formie elektronicznej – zmiany w KRS

Nowelizacją ustawy o KRS dodano art. 19e. Zgodnie z treścią ust. 1 złożenie dokumentów, o których mowa w art. 69 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości, następuje za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministra Sprawiedliwości.

Przepis art. 69 ustawy o rachunkowości dotyczy następujących dokumentów: rocznego sprawozdania finansowego, sprawozdania z badania, jeżeli podlegało ono badaniu, odpisu uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, ewentualnie sprawozdania z działalności.

Zmiana ta była oczekiwana i należy ocenić ją pozytywnie.

Do złożenia dokumentów konieczne jest ich podpisanie poprzez ePUAP lub za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Dokumenty mogą zatem opatrywać podpisem jedynie osoby fizyczne (uprawnione do reprezentacji spółki) posiadające numer PESEL.

Niestety, mankamentem zmian jest brak możliwości dokonania zgłoszenia przez pełnomocnika. Utrudnienie to nie jest zbyt wielkie – w końcu zgłoszenia może dokonać spółka samodzielnie poprzez osoby uprawnione do jej reprezentacji.

Sytuacja komplikuje się w przypadku, gdy np. w zarządzie spółki nie zasiada w ogóle osoba posiadająca numer PESEL. Próba złożenia tą drogą dokumentów przez taką osobę (wprawdzie uprawnioną do reprezentacji Spółki, ale nie posiadającą nr PESEL) kończy się negatywną weryfikacją.

W tym przypadku (negatywna weryfikacja) pozostaje droga płatna (140 zł), zgodnie z procedurą S24 – poprzez wniosek KRS-Z30 – „inne wnioski” na stronie portalu S24 Dokumenty tą drogą może złożyć pełnomocnik procesowy (np. radca prawny).